Pracowity rok na rynku magazynowym

Specjaliści z branży magazynowej odnotowują kolejny duży wzrost powierzchni magazynowej w Polsce. Do największych transakcji magazynowych w 2018 roku zaliczane są najmy powierzchni przez Zalando Lounge, Arvato, Leroy Merlin oraz ROHLIG SUUS Logistics.

Jak podają w swoich raportach EY oraz Cushman & Wakefield na koniec 2018 roku w Polsce było 15,7 mln m kw. powierzchni magazynowej. To trzykrotnie więcej niż w 2008 roku. Od dwóch lat w Polsce powstaje rekordowo dużo nowych magazynów. W ubiegłym roku oddano do użytku 2,2 mln m kw., a w 2017 roku ponad 2,3 mln m kw. nowej powierzchni magazynowej.

Cytowany przez „Nowoczesny Magazyn” Krzysztof Kieronow z Colliers International wymienia, że do największych transakcji magazynowych w 2018 roku zaliczane są najmy powierzchni przez Zalando Lounge, Arvato, Leroy Merlin oraz ROHLIG SUUS Logistics.

Kluczowe lokalizacje dla magazynów w Polsce

Specjaliści EY w „The Polish Real Estate Guide 2019 Edition Poland” wymieniają 5 kluczowych lokalizacji dla magazynów w Polsce. Są to Warszawa wraz z miejscowościami w promieniu 50 km, Górny Śląsk, Poznań, Łódź i Wrocław. Można też wymienić kilka innych obszarów o rosnącym znaczeniu jak Trójmiasto, Rzeszów, Lublin, Kraków, Szczecin oraz Bydgoszcz i Toruń.

W 2018 roku ROHLIG SUUS Logistics właśnie m.in. w Krakowie i Szczecinie uruchomił nowe powierzchnie magazynowe. Zostały one zaprojektowane według autorskich rozwiązań jak zmieniona siatka słupów i ponadstandardowa wysokość. W nowych obiektach zastosowano również rozwiązania pozwalające na efektywniejsze zagospodarowanie powierzchni magazynowej przez zastosowanie wózków systemowych VNA. Dzięki nim można pracować w korytarzach niewiele szerszych niż sam wózek.

W tym roku ROHLIG SUUS Logistics planuje otwarcie nowych magazynów we Wrocławiu i Sosnowcu oraz rozpoczęcie budowy kolejnego obiektu pod Warszawą.

Trendy na rynku magazynowym

Specjaliści w swoich raportach zauważają, że rośnie popularność miejskich parków magazynowych, które wpisują się w model logistyki „ostatniej mili”. Kolejnym trendem na rynku jest mała liczba niewykorzystanej powierzchni magazynowej. W grudniu 2018 roku było to 5% pustostanów.

Specjaliści EY wskazują, że rynek magazynowy stymulowany jest przez bardzo dobre warunki w gospodarce oraz poprawę jakości infrastruktury transportowej.

Autor: Radosław Rosiejka, Fot. Konrad Szczurek