W 2023 r. węgierski sektor motoryzacyjny zatrudniał około 100 tys. osób i był odpowiedzialny za generowanie aż 20 proc. krajowego PKB. Z kolei w 2022 roku wartość produkcji sprzętu transportowego w kraju osiągnęła ponad 12,2 biliona forintów. Liczby te wyglądają imponująco, nieprawdaż? Ponadto powinniśmy mieć na uwadze, że od 2019 roku – kiedy odnotowana rekordową produkcję węgierskich samochodów – sektor ten zalicza spadki zapoczątkowane głównie przez pandemię COVID-19. Potencjał produkcyjny węgierskiego sektora motoryzacyjnego jest więc większy niż ten, który obserwujemy obecnie.

Silna pozycja Węgier w przemyśle motoryzacyjnym przekłada się na duże zainteresowanie zagranicznych inwestorów, głównie z Niemiec. Na Węgrzech swoje fabryki ulokowały m.in. Mercedes, BMW i Audi. Także największy na świecie producent baterii do samochodów elektrycznych, chiński CATL, wybudował tu swoją fabrykę o wartości 7,6 mld USD. To tylko jeden z przykładów inwestycji dokonywanych przez producentów pojazdów elektrycznych i komponentów do nich. Do 2031 r. w segmencie baterii na Węgrzech poczynione zostaną inwestycje o wartości 13 mld USD. Ponadto, widać znaczny wzrost chińskiego zaangażowania w węgierski przemysł motoryzacyjny, głównie ze względu na niedawno ogłoszoną przez BYD budowę fabryki samochodów elektrycznych o wartości 14 mln USD.

Zachętą dla przedsiębiorców są dotacje biznesowe oraz przekazywanie uzbrojonych terenów pod inwestycje, w tym m.in. zapewnienie dróg dojazdowych. Niewątpliwie kluczowym czynnikiem rozwoju biznesowego producentów samochodów jest również kompleksowa obsługa logistyczna, którą zapewniamy w Rohlig SUUS Logistics. Dlaczego jest ono tak istotne? Dostawy surowców – pochodzących bardzo często z Chin lub innych krajów azjatyckich – do fabryk zapewniają ciągłość produkcji. Stąd rosnące zainteresowanie usługą VMI (Vendor Managed Inventory), która polega na zarządzaniu eksportem, a także zapasami komponentów u klienta, przy jednoczesnym odroczeniu płatności i kosztów celno-podatkowych aż do momentu pobrania towaru z magazynu.

Ponadto, firmy potrzebują również składowania oraz dystrybucji wyrobów gotowych. Sektor motoryzacyjny odpowiada za 90 proc. węgierskiego eksportu. Głównymi odbiorcami są Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Węgry, podobnie jak cały region Europy Środkowo-Wschodniej, są dobrym hubem logistycznym dla całej Europy. Dlatego tak ważny jest rozwój infrastruktury transportowej kraju. Potwierdzeniem wysokiego priorytetu inwestycji drogowych jest fakt, że Węgry były pierwszym krajem, który ukończył swoją część jednej z najważniejszych tras dla globalnego transportu samochodowego Via Carpatia. Obecnie trwają prace budowlane nad odcinkami kolejnych autostrad o łącznej długości 120 kilometrów, a do 2030 roku Węgry oddadzą ponad 2000 kilometrów nowych tras szybkiego ruchu. Z kolei istotnym krokiem w rozwoju infrastruktury transportu intermodalnego jest budowa jednego z najnowocześniejszych terminali kolejowych na świecie – East-West Gate, który – co ciekawe – będzie sterowany za pośrednictwem sieci 5G.

Ekspert: Laszló Molnár, Managing Director Hungary, Rohlig SUUS Logistics