Port Koper jest jednym z najważniejszych portów na Adriatyku i Morzu Śródziemnym. Dlaczego? Powodów jest wiele. Po pierwsze, w 2022 r. stał się pierwszym portem na Adriatyku, który przekroczył milion TEU obrotu w ciągu jednego roku. Od tego czasu wyniki portu nie spadły, więcej – w 2023 r. segment kontenerowy wzrósł o 5 proc. (1 066 096 TEU).

Ponadto Port Koper korzysta na strategicznym położeniu w północnej części Morza Adriatyckiego i służy jako główna brama dla intermodalnego transportu morsko-kolejowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zarząd portu podaje, że w 2023 r. w porcie zadokowano 1 642 statki, obsłużono 20 609 pociągów i 422 811 samochodów ciężarowych (o 6 proc. więcej niż w roku poprzednim). Udział transportu kolejowego jest nieco większy niż drogowego i wynosi 52 proc. Dlatego budowa linii kolejowej Divača-Koper, która zostanie ukończona w 2025 r., jest jedną z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych dla sektora transportu intermodalnego w Europie. Warto wspomnieć, że port ma już teraz dobrze rozwiniętą sieć kolejową i drogową, która łączy go z głównymi rynkami w regionie, w tym z Polską, Austrią, Włochami, Węgrami, Czechami, Słowacją i Bałkanami, ale rozbudowa podniesie przepustowość portu.

To, między innymi, rozwój infrastruktury intermodalnej był motywacją dla Rohlig SUUS Logistics, by wybrać Słowenię jako jedno z miejsc do rozwoju swojej działalności. Od lat obserwujemy rosnące znaczenie tego kraju w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego w 2019 roku zdecydowaliśmy się otworzyć oddział w Koprze, gdzie zapewniamy naszym klientom kompleksowe rozwiązania logistyczne, w tym transport morski, drogowy i kolejowy, a także rozwiązania intermodalne, które są szybko rozwijającym się segmentem rynku. Coraz więcej firm chce prowadzić swoją działalność w sposób zrównoważony i proekologiczny, a transport intermodalny może to zapewnić poprzez zmniejszenie śladu węglowego. W SUUS mamy klientów, którzy wybrali tę usługę.

Oczywiście musimy pamiętać, że dalsza pozycja Portu Koper jest związane również z czynnikami zewnętrznymi. Z jednej strony, niezwykle ważne w rozwoju infrastruktury są fundusze unijne, a z drugiej długoterminowym zagrożeniem dalszego rozwoju Portu Koper i innych portów na Adriatyku i Morzu Śródziemnym jest utrzymujący się kryzys na Morzu Czerwonym.

Autor: Edvard Martini, Managing Director Slovenia w Rohlig SUUS Logistics.