Komentarz Eksperta

Autor: Dragos Boranda, dyrektor zarządzający na Rumunię w Rohlig SUUS Logistics

Port w Konstancy nieustannie się rozwija. Ruch towarowy w 2023 r. wzrósł o 21 proc. –
z 75,5 mln ton w 2022 r. do 92 mln ton w ubiegłym roku. Terminal ten jest bramą transportową na rynek rumuński, ale też inne na rynki południowe, np. węgierski i austriacki. Ponadto ma kluczowe znaczenie dla przewozów między Rumunią a Ukrainą. Niewątpliwie kryzys na Morzu Czerwonym i znaczne ograniczenia w żegludze przez Kanał Sueski mają wpływ na funkcjonalnie portu w Konstancy i jego przyszłość. Stabilizacja sytuacji jest kluczowa dla rozwoju tego terminalu.

Zapowiedziane w najbliższej przyszłości inwestycje w rozwój infrastruktury transportowej w Rumunii są niezbędne dla rozwoju gospodarczego, w tym dla efektywnej wymiany handlowej między Azją a Europą. W przyszłym roku zostanie wybudowany nowy port na kanale Poarta Alba-Midia Navodari. Zwiększy on przepustowość tranzytową Rumunii i tym samym zmniejszy zatory w porcie w Konstancy. Z kolei Port Luminita zostanie rozbudowany w celu poprawy przepustowości dla towarów transportowanych śródlądowymi drogami wodnymi. Oba projekty będą kosztować ponad 200 milionów lei (około 40 milionów EUR) i zostaną sfinansowane przez Unię Europejską, co pokazuje ich znaczenie dla europejskiej wymiany handlowej. Rumunia inwestuje też w infrastrukturę drogową o międzynarodowym znaczeniu. Otwarcie 500-kilometrowego odcinka autostrady A7 między Konstancą a Pașcani usprawni transport między wspomnianym krajem a Ukrainą. To bardzo potrzebne rozwiązanie, ponieważ w SUUSie obserwujemy obecnie wzrost liczby zapytań komercyjnych na kierunku ukraińskim. Będzie to miało znaczenie również w przyszłości, kiedy – moim zdaniem – Rumunia i Polska będą odgrywać kluczową rolę jako huby logistyczne dla odbudowy Ukrainy. Niewątpliwie Rumunia potrzebuje również inwestycji w infrastrukturę kolejową, aby zwiększyć przepustowość portów i rozwinąć transport intermodalny, który staje się coraz bardziej popularny ze względu na ograniczenie śladu węglowego.

W Rohlig SUUS Logistics zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę logistyczną (m.in. transport morski, drogowy, lotniczy, kolejowy i intermodalny, magazynowanie, a także usługi doradcze), dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni ze wspomnianych planów inwestycyjnych w Rumunii, w tym w infrastrukturę kolejową i morską. Bezpośrednio przekłada się to na wzrost naszych możliwości operacyjnych w regionie.