Hyperloop Cargo – nowa definicja błyskawicznego transportu towarów

Ostatnią zupełnie nową gałęzią transportu, którą opanował człowiek, jest transport powietrzny. Pierwszy kontrolowany lot silnikowy odbył się w 1903 roku, czyli ponad sto lat temu. Mogłoby się wydawać, że człowiek opanował już każdy możliwy sposób przemieszczania się osób i przesyłania towarów. Zyskaliśmy już kontrolę zarówno nad lądem, jak i wodą czy powietrzem. Jednak okazuje się, że wciąż wiele pozostaje do odkrycia. Całkiem prawdopodobne, że już niedługo Hyperloop na stałe zagości w ludzkiej świadomości jako „piąty rodzaj transportu”.

Jak działa oraz gdzie i kiedy może powstać hyperloop?

Koncepcję Hyperloop stworzył Elon Musk, amerykański przedsiębiorca pochodzący z Afryki Południowej. W rurze o średnicy kilku metrów, umieszczonej na wspornikach kilkanaście metrów nad ziemią, w której dzięki niskiemu ciśnieniu znacząco zredukowany jest opór powietrza, ma poruszać się kapsuła. Zgodnie z założeniami będzie ona osiągać prędkość 1200 km/h i przemieszczać się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.

Nad superszybką kapsułą pracują już m.in. amerykańskie firmy takie jak Virgin Hyperloop One i Hyperloop Transportation Technologies (HTT) czy kanadyjska TransPod. Gdzie może powstać Hyperloop? W styczniu 2018 roku firma HTT ogłosiła nawiązanie współpracy z odpowiednimi organami w celu przeprowadzenia studium wykonalności dla połączenia Chicago – Cleveland. Jeśli wierzyć obietnicom konstruktorów, przejazd tą trasą ma trwać zaledwie 28 min. Dla porównania pokonanie tej drogi samochodem zajmuje co najmniej 5 godzin. To samo przedsiębiorstwo podpisało porozumienie z indyjskim stanem Andhra Pradesh, w celu stworzenia połączenia pomiędzy miastami Amaravati i Vijaywada. Czas podróży ma skrócić się z godziny do 6 minut. Jednak HTT przewiduje, że pierwszy działający Hyperloop zacznie kursować w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Czy mamy szansę na Hyperloop w Polsce? Hyper Poland University Team to zespół 25 inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej, który znalazł się w finale drugiej edycji zawodów SpaceX Hyperloop Pod Competition w kalifornijskim Hawthorne, jako jeden z 25 finalistów z całego świata. Grupa w ciągu 10 miesięcy zaprojektowała prototyp kapsuły w skali 1:1. Prędkość projektowa, dla której liczone są wszystkie podzespoły, wynosi ok. 430 km/h. Było to możliwe m.in. dzięki zbiórce crowdfundingowej, podczas której udało się zebrać kwotę 184 525 zł. Ponadto w lipcu 2017 został podpisany list intencyjny ws. współpracy na rzecz rozwoju technologii Hyperloop oraz budowy toru testowego Hyperloopa przez przedstawicieli Instytutu Kolejnictwa i firmy Hyper Poland sp. z o.o.

Kiedy ma szansę odbyć się pierwsza podróż Hyperloop’em? Virgin Hyperloop One podaje przez swoją stronę, że jej celem jest posiadanie w użytkowaniu 3 systemów produkcyjnych już w 2021 roku. Niejasne pozostaje jednak w jaki sposób odnosi się to do możliwości podróżowania tymże środkiem transportu. Dyrektor generalny Hyperloop One, Rob Lloyd, twierdzi, że z technologicznego punktu widzenia system Hyperloop One mógłby powstać na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ciągu najbliższych 5 lat. Natomiast Elon Musk podaje za pośrednictwem Twittera, że tunel z Los Angeles do San Franciso zacznie powstawać już w 2019 roku.

Hyperloop Cargo – rewolucja w obsłudze łańcucha dostaw

W dobie globalizacji natychmiastowe dostawy umożliwiają firmom logistycznym budowanie przewagi konkurencyjnej, szczególnie w branży e-commerce. Według Międzynarodowego Forum Transportowego (ITF) działającego przy OECD do 2050 roku wolumen międzynarodowego transportu towarowego wzrośnie czterokrotnie. Natomiast dwukrotnie ma zwiększyć się popyt na transport towarów drogą powietrzną, najwłaściwszą dla towarów wrażliwych, wymagających szybkiej i punktualnej dostawy, takich jak żywność czy leki. Te tendencje już w tej chwili wpływają na wykorzystanie infrastruktury powietrznej, drogowej oraz kolejowej do maksimum ich możliwości.

Działania w celu stworzenia systemu transportu ładunków kompatybilnego z Hyperloop podjęły wspólnie firmy Virgin Hyperloop One oraz DP World – operator portowy z siedzibą w Dubaju. System ten ma zapewnić dostarczanie spaletyzowanych ładunków z prędkością charakterystyczną dla transportu lotniczego oraz po kosztach porównywalnych z transportem drogowym. Rozwiązanie to może zrewolucjonizować funkcjonowanie łańcuchów dostaw oraz całej branży logistycznej. Wykorzystanie Hyperloop umożliwiłoby skrócenie czasu przewozu z 4 dni (w przypadku wykorzystania transportu drogowego) do 16 godzin. Jeden z pomysłów zakłada wykorzystanie technologii Hyperloop do transportu towarów z dala od zatłoczonego portu Jebel Ali do magazynów znajdujących się na pustyni otaczającej miasto.

Czy Hyperloop zmieni obraz branży transportowej, jaki znany jest nam dziś?

Wiele specjalistów podchodzi sceptycznie do tego rozwiązania. Mówi się m.in. o niskim komforcie podróży w wąskiej i szczelnej kapsule bez okien, drganiach oraz braku możliwości skorzystania z toalety czy udzielenia pomocy w razie zagrożenia zdrowia lub życia. Wciąż nie udało się również osiągnąć pierwotnego celu, jeśli chodzi o prędkość. Obecny rekord wynosi „zaledwie” 387 km/h, co dalece odbiega od wizji Elona zakładającej 1200 km/h. Nie zmienia to jednak faktu, że koncepcja Hyperloop budzi nadzieje wielu inwestorów a nad jej udoskonaleniem pracuje rzesza konstruktorów na całym świecie. Nie można zatem wykluczyć, że w przeciągu nawet kilku lat, przewóz tym środkiem transportu zarówno towarów, jak i osób może stać się elementem rzeczywistości. Stopień, w jaki usprawni to przepływ towarów wrażliwych na warunki i czas transportu może okazać się nieoceniony.

Autor: Anna Trzop