Druk 3D - technologia przyszłości?

 

Wśród innowacji i nowych technologii zawsze brakowało pomysłu, który mógłby prawdziwie zrewolucjonizować branżę logistyczną, jak to w swoim czasie zrobiło wynalezienie koła bądź pierwszy samochód spalinowy. Towary transportuje się po całym świecie już od stuleci, jednak w ostatnich 50 latach ciężko wskazać rozwiązania, które zmieniłyby oblicze tej branży. Przyszłość logistyki kształtuje się pozytywnie – ciężko przecież wyobrazić sobie, żeby nagle światowa gospodarka przestała prowadzić wymianę handlową fizycznych towarów. Ale czy na pewno?

Ludzkość już od wieków szuka sposobów na błyskawiczne przemieszczanie towarów, marząc o wynalezieniu teleportacji tak popularnej w filmach science fiction. Niemniej jednak, to nie teleportacja a druk 3D pod wieloma względami może okazać się innowacją, która przerwie obecne łańcuchy dostaw na całym świecie oraz zmieni przyszłość świata logistyki.

Druk 3D polega na tworzeniu na podstawie projektu 3D produktów za pomocą nakładania na siebie poszczególnych warstw materiału. Druk 3D pozwala na szybkie oraz dokładne tworzenie prototypów oraz gotowych pojedynczych obiektów różnego stopnia skomplikowania i personalizacji w małych partiach, bez konieczności angażowania dużych mocy produkcyjnych. Dzisiaj można wyróżnić kilka najbardziej popularnych rodzajów druku 3D takich jak FDM/FFF, czyli druk z termoplastów, SLA i DLP - drukowanie z żywic selektywnie utwardzanych światłem lasera lub projektora oraz SLS i DMLS – warstwowe spawanie proszków na bazie gipsu lub metali.

Według najnowszych badań firm doradztwa strategicznego, wartość rynku druku 3D będzie w najbliższych latach rosła w zawrotnym tempie. A.T. Kearney szacuje rozwój rynku drukowania przestrzennego do poziomu $17,2 mld do 2020 roku oraz do $26 mld w 2021 . Zdaniem McKinsey rynek będzie rozwijał się jeszcze szybciej i do 2025 roku osiągnie wartość na poziomie $100-250 mld .

Obecnie nowa technologia druku 3D otrzymała szerokie zastosowanie przy produkcji prototypów, części zamiennych, artykułów domowych, elektroniki itd., tym samym zmieniając podejście z produkcji masowej i zagranicznej do spersonalizowanej i lokalnej. W ten sposób dążąc za światową tendencją masowej personalizacji, duże koncerny jak Adidas oraz małe startupy jak SOLS, Feetz oraz 3dshoes aktywnie wdraża technologię druku 3D do produkcji spersonalizowanego obuwia.

Jednoczenie Mercedes skutecznie wydrukował pierwszą komercyjną partię części zamiennych z metali i plastiku dla starszych modeli samochodów ciężarowych i osobowych. Producent planuje rozwijać daną technologię dla produkcji części zamiennych w małych partiach na poziomie lokalnym, tym samym zmniejszając własne stany magazynowe oraz koszty transportowe.

W branży lotniczej Airbus i Boeing już dawno dostrzegły potencjał druku 3D, lokalnie produkując różnego rodzaju części i podzespoły, dzięki temu redukując liczbę odpadów produkcyjnych oraz generując oszczędności na poziomie $2-3 mln per samolot.

Widząc potencjał elastycznej produkcji lokalnej, Amazon zaczął rozwijać sprzedaż towarów, drukowanych w specjalnych samochodach już podczas transportu do klienta. Pozwoliło to na zmniejszenie kosztów składowania oraz transportu.

W branży logistycznej DHL podjął próbę zastąpienia transportu i magazynowania towaru drukiem 3D na zamówienie u jednego ze swoich klientów.. Mimo tego że koszt oraz czas produkcji nie był do końca satysfakcjonujący, DHL widzi w tym rozwiązaniu przyszłość. Zarówno UPS, który rozszerzył swoją sieć drukarek 3D w USA do 60 punktów, których część znajduje się w pobliżu hubów lotniczych UPS. Dzięki temu firma kurierska planuje wielokrotne obniżyć czas transportu oraz umożliwić klientom oferowanie spersonalizowanych produktów.

Podsumowując powyższe przykłady oraz potencjał technologii druku 3D możemy zdefiniować kilka podstawowych zmian, które naszym zdaniem mogą zostać wprowadzone w branży logistycznej:

  • Spadek wolumenu magazynowania produktów gotowych w regionalnych magazynach i zwiększenie liczby małych lokalnych magazynów krótkiego składowania

  • Ograniczenie transportu na duże odległości (eksport/import), operacji celnych oraz zwiększenie popytu na transport lokalny małogabarytowy (kurierka)

  • Zwiększenie różnorodności produktów wysyłanych przez klientów

  • Zwiększenie popytu na dodatkowe usługi VAS, w postaci łączenia spersonalizowanych komponentów wydrukowanych lokalnie z komponentami importowymi

  • Wzrost transportu i magazynowania termoplastów, fotopolimerów (ADR) oraz innych materiałów do druku 3D

 Autor: Ilya Klyha, Corporate Development Analyst