Inteligentne karty na straży bezpieczeństwa pracy

W październiku ubiegłego roku ROHLIG SUUS Logistics, jako pierwsza firma w branży TSL, wspólnie z producentem - firmą TENVIRK rozpoczęła pilotaż pionierskiego systemu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników i monitorowania czasu pracy Timate, opartego na inteligentnych kartach. Ta innowacyjna technologia wprowadza do branży podwyższony standard jakości i bezpieczeństwa.

Projekt jest koordynowany z dużym wsparciem Działu Rozwoju ROHLIG SUUS Logistics oraz zespołu ekspertów po stronie TENVIRK, a pilotażową lokalizacją jest Oddział Katowice.

System oparty został na inteligentnych kartach dwóch typów – z dużym wyświetlaczem dla pracowników biurowych oraz z mniejszym wyświetlaczem i wzmocnioną obudową dla pracowników magazynowych. Karty są podłączone do sieci stworzonej na terenie całego biura i magazynu, dzięki czemu tworzą jednolity system wyposażony w szereg funkcji.

Automatyczny i rzeczywisty pomiar czasu pracy

Tradycyjne metody Rejestracji Czasu Pracy (RCP) wymagają ciągłej obsługi fizycznej (odbijania karty przy wejściu i wyjściu, dokumentowania w formie papierowej lub elektronicznej swojego czasu pracy itd.). Natomiast zaimplementowany system inteligentnych kart Timate pozwala na automatyczne sczytywanie czasu pracy w momencie, gdy pracownik znajduje się w biurze czy na terenie magazynu. Dodatkowo rozbudowany panel oraz system powiadomień pozwalają na sprawną koordynację oraz optymalizację zasobów ludzkich w firmie.

Wsparcie i czuwanie nad bezpieczeństwem pracy na magazynach

Karta dzięki zainstalowanym czujnikom ma możliwość natychmiastowego alarmowania odpowiednich osób w przypadku upadków czy wypadków pracowników. Ta funkcja bezpośrednio wpływa na podniesienie bezpieczeństwa pracowników ROHLIG SUUS Logistics, tym samym gwarantując im większy komfort i opiekę podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Przekazywanie zadań i nadanie im priorytetów

Wkrótce zostaną uruchomione nowe funkcje. Pracownik będzie mógł m.in. sprawdzić:

  • listę aktualnych oraz kolejnych zadań do wykonania
  • ile czasu już przepracował i ile jeszcze zostało do końca zmiany
  • czy nie powinien zrobić przerwy

Bieżące badania pokazują, że wszystkie wprowadzone już funkcje w znacznym stopniu podwyższyły wygodę i bezpieczeństwo pracy oraz przyczyniły się do zwiększenia wydajności.

Na chwile obecną system inteligentnych kart obejmuje wszystkich pracowników w magazynie oraz większości pracujących w biurze.

Po skutecznym zakończeniu pilotażu planowane są wdrożenia w innych lokalizacjach.

Ze względu na to, że rozwiązanie znajduje się w fazie badań i rozwoju zespół ROHLIG SUUS Logistics przykłada wszelkich starań w celu ulepszenia inteligentnych kart Timate oraz wspiera TENVIRK w doskonaleniu obecnych funkcji.

Autor: Ilya Klyha