W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce oraz środkami mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzonymi przez inne państwa, pragniemy poinformować, że na bieżąco monitorujemy sytuację zarówno w Polsce, Europie jak i na świecie. Staramy się aby mimo zmian i ograniczeń oferowany serwis przebiegał sprawnie. Proponujemy również naszym klientom alternatywne rozwiązania. Szczegóły znajdą Państwo poniżej:

Fracht drogowy

  • Dystrybucja krajowa

W przypadku linii drobnicowych krajowych oraz innych przewozów w Polsce nie odnotowaliśmy utrudnień w transporcie.

Zmianie na czas nieokreślony uległa usługa z wniesieniem. Teraz kierowca zostawi towar przed drzwiami mieszkania, domu lub posesji klienta i poinformuje o tym zarówno w rozmowie telefonicznej, gdy umawia termin dostawy, jak i po dotarciu pod wskazany adres.

Wszystkie wprowadzone środki mają stanowić dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kierowcy, jak i dla klienta.

  • Przewozy międzynarodowe

Turcja – zniosła ograniczenia.

Rosja – występują ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczą one przejść samochodowych, kolejowych, pieszych, rzecznych. Jednocześnie ograniczenia mają nie wpływać na ruch ciężarówek.

Węgry - przedłużenie stanu wyjątkowego do 20 czerwca. Nadal z ograniczeń zwolnione są samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t. Od 28 marca nie stosuje się przepisów o kwarantannie dla węgierskich kierowców, których miejscem docelowym są Węgry. Obowiązują ograniczenia w czasie pobytu na terenie kraju: w przypadku przewozu z miejscem przeznaczenia na terytorium Węgier, pojazd musi opuścić kraj w ciągu 24 godzin od rozładunku przesyłki, a w ruchu tranzytowym w możliwie najkrótszym czasie i na wyznaczonej trasie tranzytowej.

Francja – zniosła ograniczenia. Zawieszone zostają nadal wszystkie dostawy do osób prywatnych (B2C) na terenie Francji.

Włochy – zniosły ograniczenia.

Grecja - 15 czerwca zniosła ograniczenia.

O szczegóły dotyczące pozostałych państw prosimy o kontakt z Państwa opiekunami. Jednocześnie informujemy, że z uwagi na prowadzone kontrole na granicach poszczególnych państw, może dochodzić do wydłużenia czasu dostawy.

Na terenie Europy alternatywną usługą jest Short Sea (transport morski po Europie), która pozwala na przetransportowanie większego wolumenu do części portów z pominięciem kolejek na granicach. Alternatywą dla przewozu towarów jest również transport intermodalny. Oferujemy klientom przewóz towarów więcej niż jednym środkiem transportu w ramach jednej usługi. Świadczymy tego typu usługę w obu kierunkach m.in. w Portugalii, Włoszech, Rosji, Szwecji oraz Turcji.

Fracht morski

Chiny - we frachcie morskim nadal odnotowujemy wzrost załadunków w chińskich portach.

Bangladesz – z uwagi na wprowadzone wewnętrzne restrykcje występują opóźnienia z wypłynięciami statków.

Indie przedłużyły blokadę w strefach wysokiego ryzyka do 30 czerwca.

Dajemy możliwość skorzystania z usługi SOT (shipment on transit), jest to rozwiązanie pozwalające na odbiór towarów z Azji o czasie, ale z opcją opóźnienia dostawy, co może wpłynąć na obniżenie kosztów przesyłki. Towar będzie składowany w jednym z portów przeładunkowych w Europie. O szczegóły dotyczące tej formy transportu prosimy o kontakt z Państwa opiekunami.

Fracht lotniczy

Zauważamy ożywienie zgodnie z zapowiedziami linii lotniczych sukcesywnie i powoli przybywa wznawianych połączeń cargo, co zwiększa możliwości operacyjne.

Trend jest bardzo obiecujący, choć przejście do poziomu sprzed pandemii jest na ten moment nie możliwe. Największe wzrosty oferowania powierzchni cargo notujemy w dużych hubach europejskich: Amsterdam (AMS), Frankfurt (FRA), Paryż (CDG).

We frachcie lotniczym na bieżąco realizujemy przesyłki naszych Klientów. Transit-time niektórych przesyłek może ulec wydłużeniu, co spowodowane jest czasowym zawieszeniem większości połączeń pasażerskich.

Lufthansa i Air France wznowiły operacje do Warszawy.

W siatce połączeń LOT-u pozostają trasy cargo do: Chicago, Seulu (wszystkie towary), Pekinu oraz Szanghaju (wyłącznie dla towarów medycznych), Tokio (NRT), Delhi (DEL), Nowy Jork (JFK) i Toronto (YYZ).

W przypadku przesyłek realizowanych przez lotnisko we Frankfurcie, w najbliższych dniach może dojść do wydłużenia serwisu z uwagi na wprowadzenie kontroli na granicy niemiecko polskiej. Naszym klientom proponujemy również w tym porcie alternatywną usługę - LCL Express (konsolidację ładunków we Frankfurcie i wysyłkę towarów drogą morską do USA).

Na bieżąco śledzimy sytuację związaną z lotami do Azji i Stanów Zjednoczonych oraz dostępną przestrzenią ładunkową na tych kierunkach.

Chiny wprowadziły restrykcje w lotniczym ruchu pasażerskim, co zmniejszyło możliwości wolumenowe w tej formie transportu. Transport samolotami cargo jest utrzymany na stałym poziomie i nie ma większych utrudnień.

Utrzymane zostały kluczowe połączenia i w nowej rzeczywistości sytuacja ustabilizowała się. Linie lotnicze uruchomiły dodatkowe rejsy dedykowane cargo, oparte na ich samolotach pasażerskich.

Fracht kolejowy

Terminale w Chengdu, Xian, Taijuan, Chongqing pracują w normalnym trybie, bez zakłóceń. Terminal w Wuhan został otwarty. Kolejne wyjazdy zaplanowane są na 27 i 30 czerwca. Odbiór i konsolidacja przesyłek przebiegają bez zakłóceń.

Pociągi na Nowym Jedwabnym Szlaku poruszają się zgodnie z rozkładami, bez przestojów.

Fracht kolejowy to doskonała alternatywa dla wszystkich klientów zainteresowanych frachtem lotniczym z Chinami, gdzie przestrzeń wolumenowa w obecnej sytuacji jest wciąż ograniczona.

Włochy – z całej Polski realizujemy również transport towarów w ramach usług intermodalnych.

Logistyka kontraktowa

Obiekty SUUS Logistics funkcjonują bez zakłóceń. Wszyscy nasi pracownicy zobowiązani są do stosowania aktualnych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Z uwagi na rozwój sytuacji zapewniamy naszych Klientów, że jeśli sytuacja ulegnie zmianie, będziemy na bieżąco o niej informować i zaproponujemy skorzystanie z alternatywnych rozwiązań.

Z uwagi na rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa (COVID-19), która wyczerpuje znamiona siły wyższej oraz okoliczności całkowicie niezależnych od wykonawcy - usług spedycyjnych, przewozowych i logistycznych - informujemy, iż niezależnie od ROHLIG SUUS Logistics istnieje realne ryzyko ograniczenia możliwości zorganizowania i wykonania usług na niektórych kierunkach, w tym dostarczenia Państwa przesyłek na czas, a także istnieje możliwość odmowy przyjmowania niektórych zleceń do realizacji.

Z uwagi na okoliczności zewnętrzne, takie jak blokady, obowiązkowe kontrole, mierzenie temperatury kierowcom, stany wyjątkowe w niektórych krajach, a także w związku z zapowiedzianymi kolejnymi aktami ograniczania wykonywania usług, prosimy Państwa o wzięcie tego pod uwagę, przy planowaniu kolejnych dostawy oraz wspólne z ROHLIG SUUS ustalanie dalszego trybu postępowania.

Prosimy o poinformowanie Państwa klientów o okolicznościach, celem uniknięcia również Państwa odpowiedzialności za zaistniałą sytuację, spowodowaną siłą wyższą.

Aktualizacja z dnia: 26.06.2020