W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce oraz środkami mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzonymi przez inne państwa, pragniemy poinformować, że na bieżąco monitorujemy sytuację zarówno w Polsce, Europie jak i na świecie. Staramy się aby mimo zmian i ograniczeń oferowany serwis przebiegał sprawnie. Proponujemy również naszym klientom alternatywne rozwiązania. Szczegóły znajdą Państwo poniżej:

Fracht drogowy

  • Dystrybucja krajowa

W przypadku linii drobnicowych krajowych oraz innych przewozów w Polsce nie odnotowaliśmy utrudnień w transporcie.

Kierując się wprowadzonymi zaleceniami i z myślą o bezpieczeństwie dostaw zdecydowaliśmy o czasowym wstrzymaniu możliwości płatności gotówką za pobraniem dla wszystkich odbiorców przesyłek.

Zmianie na czas nieokreślony uległa usługa z wniesieniem. Teraz kierowca zostawi towar przed drzwiami mieszkania, domu lub posesji klienta i poinformuje o tym zarówno w rozmowie telefonicznej, gdy umawia termin dostawy, jak i po dotarciu pod wskazany adres.

Wszystkie wprowadzone środki mają stanowić dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kierowcy, jak i dla klienta.

  • Przewozy międzynarodowe

Turcja – z uwagi na wprowadzony nakaz odbywania 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich kierowców, rekomendujemy korzystanie z możliwości intermodalnych (drogą morską lub kolejową) by utrzymać ciągłość transportu towarów.

Rosja – występują ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczą one przejść samochodowych, kolejowych, pieszych, rzecznych. Jednocześnie ograniczenia mają nie wpływać na ruch ciężarówek.

Słowacja – po tymczasowym zamknięciu przejścia graniczne są już ponownie otwarte. Granice zamknięto z powodu korków, ale sytuacja powoli wraca do normy. Mimo utrudnień dokładamy wszelkich starań, by serwis przebiegał zgodnie z planem.

Węgry - zwolniono z ograniczeń samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t. Od 28 marca nie stosuje się przepisów o kwarantannie dla węgierskich kierowców, których miejscem docelowym są Węgry. Obowiązują ograniczenia w czasie pobytu na terenie kraju: w przypadku przewozu z miejscem przeznaczenia na terytorium Węgier, pojazd musi opuścić kraj w ciągu 24 godzin od rozładunku przesyłki, a w ruchu tranzytowym w możliwie najkrótszym czasie i na wyznaczonej trasie tranzytowej.

Francja - w trybie natychmiastowym z uwagi na ograniczenia zawiesiliśmy wszystkie dostawy do osób prywatnych (B2C).

Włochy – występują ograniczenia z uwagi na zamknięcie większości miejsc pracy. Przed wysłaniem towaru zalecamy naszym klientom kontakt z naszymi opiekunami handlowymi oraz upewnienie się, że towar będzie mógł być odebrany czy dostarczony.

O szczegóły dotyczące pozostałych państw prosimy o kontakt z Państwa opiekunami. Jednocześnie informujemy, że z uwagi na prowadzone kontrole na granicach poszczególnych państw, może dochodzić do wydłużenia czasu dostawy.

Na terenie Europy alternatywną usługą jest Short Sea (transport morski po Europie), która pozwala na przetransportowanie większego wolumenu do części portów z pominięciem kolejek na granicach. Alternatywą dla przewozu towarów jest również transport intermodalny. Oferujemy klientom przewóz towarów więcej niż jednym środkiem transportu w ramach jednej usługi. Świadczymy tego typu usługę w obu kierunkach m.in. w Portugalii, Włoszech, Rosji, Szwecji oraz Turcji.

Fracht morski

Chiny - we frachcie morskim odnotowujemy wzrost załadunków w chińskich portach. Natomiast ze względu na to, że w lutym wiele statków nie wypłynęło z chińskich portów, mamy obecnie do czynienia z niedoborem pustych kontenerów w Europie. Może to powodować trudności w eksporcie towarów ze względu na braki środków transportu.

Indie i Bangladesz - wprowadziły całkowitą 21-dniową kwarantannę, która potrwa do 4 kwietnia. Na tych kierunkach spodziewamy się znacznych ograniczeń w imporcie i eksporcie.

Fracht lotniczy

We frachcie lotniczym na bieżąco realizujemy przesyłki naszych Klientów. Transit-time niektórych przesyłek może ulec wydłużeniu, co spowodowane jest czasowym zawieszeniem większości połączeń pasażerskich.

W przypadku przesyłek realizowanych przez lotnisko we Frankfurcie, w najbliższych dniach może dojść do wydłużenia serwisu z uwagi na wprowadzenie kontroli na granicy niemiecko-polskiej. Naszym klientom proponujemy również w tym porcie alternatywną usługę - LCL Express (konsolidację ładunków we Frankfurcie i wysyłkę towarów drogą morską do USA).

Na bieżąco śledzimy sytuację związaną z lotami do Azji i Stanów Zjednoczonych oraz dostępną przestrzenią ładunkową na tych kierunkach.

Chiny wprowadziły restrykcje w lotniczym ruchu pasażerskim, co zmniejszyło możliwości wolumenowe w tej formie transportu. Transport samolotami cargo jest utrzymany na stałym poziomie i nie ma większych utrudnień.

Ruch lotniczy na świecie zmalał o 60% w porównaniu do ubiegłego roku. Kolejne kraje wprowadzają ograniczenia lub zamykają granice. Z kluczowych rynków taką decyzję podjęły już Indie i RPA.

Fracht kolejowy

Terminale w Chengdu, Xian, Taijuan, Chongqing pracują w normalnym trybie, bez zakłóceń. Otwarcie terminalu w Wuhan jest zapowiadane na początek kwietnia. Pierwsze wyjazdy zaplanowane są na 2, 11 i 17 kwietnia. Kolejne w każdy czwartek i sobotę. Odbiór i konsolidacja przesyłek przebiegają bez zakłóceń.

Pociągi na Nowym Jedwabnym Szlaku poruszają się zgodnie z rozkładami, bez przestojów.

Fracht kolejowy to doskonała alternatywa dla wszystkich klientów zainteresowanych frachtem lotniczym z Chinami, gdzie przestrzeń wolumenowa w obecnej sytuacji jest wciąż ograniczona.

Logistyka kontraktowa

Obiekty SUUS Logistics funkcjonują bez zakłóceń. Wszyscy nasi pracownicy zobowiązani są do stosowania aktualnych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Z uwagi na rozwój sytuacji zapewniamy naszych Klientów, że jeśli sytuacja ulegnie zmianie, będziemy na bieżąco o niej informować i zaproponujemy skorzystanie z alternatywnych rozwiązań.

Z uwagi na rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa (COVID-19), która wyczerpuje znamiona siły wyższej oraz okoliczności całkowicie niezależnych od wykonawcy - usług spedycyjnych, przewozowych i logistycznych - informujemy, iż niezależnie od ROHLIG SUUS Logistics istnieje realne ryzyko ograniczenia możliwości zorganizowania i wykonania usług na niektórych kierunkach, w tym dostarczenia Państwa przesyłek na czas, a także istnieje możliwość odmowy przyjmowania niektórych zleceń do realizacji.

Z uwagi na okoliczności zewnętrzne, takie jak blokady, obowiązkowe kontrole, mierzenie temperatury kierowcom, stany wyjątkowe w niektórych krajach, a także w związku z zapowiedzianymi kolejnymi aktami ograniczania wykonywania usług, prosimy Państwa o wzięcie tego pod uwagę, przy planowaniu kolejnych dostawy oraz wspólne z ROHLIG SUUS ustalanie dalszego trybu postępowania.

Prosimy o poinformowanie Państwa klientów o okolicznościach, celem uniknięcia również Państwa odpowiedzialności za zaistniałą sytuację, spowodowaną siłą wyższą.

Aktualizacja z dnia: 30.03.2020