Szállítási lánc kezelése
Ágazattól függetlenül, minden cég specifikusan szervezett szállítási lánccal rendelkezik. Az ilyen lánc magába foglalja a komponenseket biztosító partnereket, a termékeket és a (logisztikai és informatikai) szolgáltatásokat, melyekre a cégnek szüksége van az áru végső ügyfélnek való eljuttatásához.
A logisztikai szolgáltatók által kínált logisztikai szolgáltatások összessége nem alakítja ki automatikusan az Integrált Szállítási Láncot. Csak az egész logisztikai folyamat tervezési és koordinációs részének hozzáadása - pl. az optimális termelési volumen, a szállítás sűrűségének és módjának, az útvonalnak a meghatározása, vagy a pénzügyi terület tudatos irányítása, (pl. vámlerakat beiktatásával a tervezett folyamatba) - teszi lehetővé az Integrált Szállítási Lánc elnevezéséhez illő megoldások kialakítását.
A globális logisztika globális és innovatív megoldásokat követel meg. Az Integrált Szállítási Lánc tervezése során az innovativitás nem feltétlenül jelenti azt, hogy új típusú meghajtást kell kitalálni a felhasznált járművek számára. A gyakorlatban a szállítási lánc (különálló logisztikai szolgáltatások) elemeinek olyan összekapcsolásáról és koordinálásáról van szó, aminek összköltsége kevesebbre jön ki mint ugyanazon logisztikai szolgáltatások összesített költségei, hatékony tervezés és koordinálás nélkül. Tehát olyan innovativitásról beszélünk itt, mely pl. a szállítás lánc egyes elemeinek újszerű módon történő összeállításából és az ilyen megoldás hatékony bevezetéséből áll.
Miről szól a gyakorlatban a RÖHLIG SUUS LOGISTICS cég az Integrált Szállítási Lánc új koncepciójának kialakításában, az ügyféllel közösen végzett munkája?
Elsősorban az aktuális folyamatok reális kielemzéséből és az ügyfél képviselőjével közösen elvégzett, új megoldások tervezéséből, különös hangsúlyt helyezve a kialakított megoldás összköltségére és minőségére. Számos lehetséges forgatókönyvet ajánlunk, melyek célja az elemzett lánc egyes elemeibe olyan fejlesztések és előnyök bevezetése, ami értéket generál az ügyfél számára.
A modern informatikai megoldások kihasználása olyan kritikus összetevő, ami lehetővé teszi az Integrált Szállítási Lánc keretében a termékek és az összetevők áramlásához kapcsolódó információk kétirányú áramlásának szükséges áttekinthetőségének elérését. A standard informatikai rendszereinket alkalmazva, első sorban a mi TMS (Transport Management System) és WMS (Warehouse Management System) rendszereinket, valamint az ügyfél rendszereit alkalmazzuk, gyakran az adott projekt számára külön bejáratú megoldásokat alakítunk ki, pl. kizárólag az adott ügyfélre jellemző különleges tartalmú on-line jelentéseket generálunk ki. Ez egyike azon módszereknek, ami lehetővé teszi a javak áramlásának megfelelő tervezésére és koordinációjára vonatkozó elvárás hatékony teljesítését.
Azt, hogy az Integrált Szállítási Láncok mennyire eltérőek tudnak lenni, jól szemléltetik, az ügyfeleinkkel és a beszállítókkal közösen összeállított, megtekinthető esettanulmányaink példái. A bevezetett és működő megoldások - tehát az Integrált Szállítási Lánc - minőségével és költségvonzatával kapcsolatos elvárásokra vonatkozó tapasztalatok összegyűjtése után nagy jelentőséget tulajdonítunk ügyfeleink ezekből fakadó véleményének. Ez az elem jelen van az általunk bemutatott példákban is, és véleményünk szerint ez mutatja meg a legjobban, hogy miért érdemes egy tapasztalt és dinamikusan fejlődő partnerrel közösen keresni a szállítási lánc új koncepcióit és megoldásait.